Jak przebiega proces sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon kogokolwiek bliskiego to zawsze niezmiernie zawikłane doświadczenie. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy tak właściwie do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wtedy na sprowadzenie ciała do Polski. Nie ma w następstwie tego nic nadzwyczajnego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Obecne przepisy dopuszczają transport zwłok różnymi środkami transportu. W zależności od miejsca zgonu wykorzystuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Warto pamiętać, iż środek transportu często wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z przewozem zwłok ponieść. Zdarza się jednak, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto wielki. Bliska odległość sprawia, że nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Rozwiązaniem, jakie zezwala ograniczyć wydatki jest klasyczny karawan.

Co jest potrzebne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Trzeba nie zapominać, że sprowadzenie zwłok z zagranicy możliwe jest tylko w owym czasie, kiedy tak właściwie dopełni się kilku formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, jaki jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Starosta wydaje zgodę dopiero po konsultacji z odpowiednim inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest także zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero wtenczas, kiedy tak właściwie konsulowi zostanie zaprezentowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Wypada pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak i poświadczenia są wydawane wtedy, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się też krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, a też powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na obszarze Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi chorobami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą czy też wścieklizną – dokumenty mogą pozostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku sprowadzenie zwłok przed upływem tych dwóch lat nie będzie możliwe.

Czemu warto skorzystać z usług fachowej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, porządnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, jasno wskaże, jakie dokumenty wypada uzyskać, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody firma zadba o to, żeby wykorzystany został samochód spełniający wszelkie wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. To pierwszorzędny sposób na to, by nie potęgować stresu, który i tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *